Uçmak bu kadar zor olmamalı ..

2013 yılında başlayan bu hikaye, bir heves ile başladı ve sektörün önde gelen bir eğitim kurumunda filizlendi. Devamı

Uçmak bu kadar zor olmamalı ..
 
2013 yılında başlayan bu hikaye, bir heves ile başladı ve sektörün önde gelen bir eğitim kurumunda filizlendi. Hayatımıza renk katsın, değişim rüzgarı olsun diye başladığım bu eğitim,  bir çok şansızlık yüzünden  keyif yerine cefaya dönüştü. Uzun süren PPL  sürecinden sonra zaten tren de kaçmış oldu ... Okulun, benim,onun, bunun yüzünden -yani bir çok sebepten- PPL 'i  31 Mart 2014'den önce alamadığımız gibi; yıllarca %10 sınıfta, %90'ı  uzaktan eğitim ile olan ATPL teori dersi de, güzel ülkemde alınan bir karar ile %50 sınıfta %50 uzaktan eğitim olarak değişince, benim gibi çalışmak ve uçuş eğitimi için para kazanmak zorunda olan onlarca eğitilen için lisans almak imkansız hale geldi..
 
Bir şekilde PPL 'i aldık ama uygulamaya konulan ve dünyanın hiç bir yerinde örneği olmayan  %50 ye %50 olan  bu değişklik,  pilotaj hikayemizi başlamadan bitirdi derken; bu eğitimin Avrupa'da  hala %90 'a %10 uygulandığını öğrendim . Onlarca okulla  yazıştım, tabi bir de bizim lisanslar JAA lisansı, yazıştığımız okulların verdiği lisanslar ise EASA, bu iş nasıl olacak diye düşünüp dururken, Avrupa Birliği ile uyum süreci içerisinde Türk Sivil Havacılığında uygulanan kuralların EASA ile uyumluluğu sağlanacak oldupundan SHGM ile yazışmalarımızda EASA onaylı eğitim kurumların herhangi birinden aldığımız ATPL teori lisansının kabul edileceğini öğrenince serüven başladı ...
 
Tabi bizimkisi resmen serüven oldu, tırnaklarımla kazıdım dersem yalan olmaz... Onlarca okula mektuplar yazdım. Cevap verenler, vermeyenler derken fiyat ve iletişim anlamın da en iyi okul FLYTEAM oldu. Kendilerini bir ay boyunca her gün aradım. Süreçte o kadar çok baskı kurmuşum ki "bizden ne istiyorsunuz?" diye sordular. İsteğim şuydu;" Bu eğitimi okulunuz da almak istiyorum ancak %10 lık sınıf eğitimi kısmını tek seferde gelip 10-15 gün içinde almak istiyorum"   Tabi bu isteğimiz kabul görmedi  çünkü Macaristan'da uygulanan 7 ay civarında süren  teori eğitiminin her ayın son hafta sonu cumartesi ve pazar günleri yapılıp, verilen eğitimlerin "home exam"leri yapıldıktan sonra öğrencilerin sınavlara gitmesi şeklindeydi. Biz her ayın son haftasonu nasıl gidelim? Mümkün görünmüyordu ...
 
Ben de onlara sordum " bu tür bir eğitimi düzenlemek için siz benden ne istiyorsunuz?" Minumum 10 kişilik grup olursanız size istediğiniz şekilde eğitim verebiliriz" cevabı yine bir çıkmazı başlattı. Ne şanslıydım ki Türkiye'deki değişiklikten sadece ben etkilenmemiştim.Tabi havacılık sektöründe birileri ile tanışmış oluyorsunuz. Önce kendi okulumdaki birkaç arkadaşımı aradım, çalışmayanlar  bir yerlerle anlaşıp teori eğitimine başlamışlardı. Benim gibi çalışan ve zaman yüzünden bekleyen veya bu işten vazgeçmiş kişileri beklenmedik bir şekilde bir araya getirmeyi başardım ve 13 kişilik bir ATPL Teori Grubu oluşturdum. 28 Kasım 2014'de başlayan uzaktan eğitimi 15 Mart 2015 'de katıldığımız yer dersleri ile okulu, Szeged 'i ve Macarları tanıma fırsatımız oldu... 
 
Tabi okulun yeteneklerini ve fiyatlarını görünce,  önce "hadi canım sen de" demedik değil, ama sonra baktık ki, burada bu eğitim bu kadar, yani neredeyse Türkiye'nin yarı fiyatına... Bir de eğitim EASA olunca resmen kaymaklı ekmek kadayıfı oldu.Okulun uçuş eğitim ücretleri için göz atın..


Hizmetlerimiz
09 Mart 2023 | 8289 kişi okudu
20+ Yıl Havacılık Tecrübesi
17 Temmuz 2022 | 17452 kişi okudu
Yurtdışı uçuş okullarında pilotaj kariyerine başlayan EASA lisanslı bir pilot tarafından kurulan ve işletilen bir şirkettir.
Heyecan Verici Bir Kariyer Sizi Bekliyor,Hava Yolu Pilotluğu
17 Temmuz 2022 | 11920 kişi okudu
Yurtdışı uçuş okullarında pilotaj kariyerine başlayan EASA lisanslı bir pilot tarafından kurulan ve işletilen bir şirkettir.
Uçmak bu kadar zor olmamalı ..
17 Temmuz 2022 | 10727 kişi okudu
Yurtdışı uçuş okullarında pilotaj kariyerine başlayan EASA lisanslı bir pilot tarafından kurulan ve işletilen bir şirkettir.