PPL / MULTIFLY

HUSUSI PİLOT LİSANSI

All

PPL nedir ? 

EASA PPL eğitim yeri  Avrupa |  JAA PPL eğitim yeri  Türkiye  |  FAA PPL eğitim yeri  AMERİKA   |  ICAO PPL eğitim yeri DİĞER ÜLKELER

İngilizce "Private Pilot Licence" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'de "Hususi pilot lisansı" anlamına gelmektedir.
 
PPL; Hiçbir uçuş eğitimi almamış bir kişinin uçabilmesi için önce alması gereken, tek ve çok motorlu uçakların gün doğumu ve gün batımı arasında ticari amaç olmamak kaydıyla pilotluk yapılmasına olanak sağlayan bir pilot lisansı türüdür.
 
PPL alabilmek için gerekli olan şartlar ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Otoritesi) tarafından belirlenir. PPL kısaltmasının arkasından parantez içinde eklenen harf hava aracının sınıfını belirtir: PPL(A) > uçak, PPL(H) > helikopter vs.
 
PPL lisansıyla hangi uçaklar uçurulabilir?
 
Genel kabul gören hali ile azami kalkış ağırlığı 5,700 Kg ve altında olan ve light uçaklar ( Ultra Light Olmayan)  PPL lisansı ile uçurulabilir. Bu yaklaşık olarak 8-10 kişilik uçaklara denk gelir. Ticari amaç güdülmemesi gereklidir.Kendinize ait bir uçağı veya lisansınızla kiralayacağınız uçakları uçurabilirissiniz.  Örnek Uçaklar : Cesna150/152/172/182 /210 | DA20 /DA40 /DA42   ME=Seneca1/2/3 , Teknam ... < 5700kg.
 
PPL lisansı eğitimi nedir?
 
Daha önce hiçbir uçuş eğitimi almamış ve pilotluğa ilk adımı atmak isteyenler için düzenlenen bir eğitim programdır. Bu programda adaylar PPL lisanslarını aldıktan sonra ticari maksat dışında her türlü tek motorlu uçakları kullanabilirler.
 
PPL lisansı eğitiminde görülen dersler ve girilmesi gereken sınavlar nelerdir.

010 Hava Hukuku
020 Uçak Genel Bilgisi 
030 Uçuş Performansı 
040 İnsan Performansı ve Limitleri
050 Meteoroloji
060 Seyrüsefer
070 İşletme Prosedürleri
080 Uçuş Prensipleri
090 VFR Haberleşme

PPL lisansı eğitiminde neler yapılmaktadır?
 
Toplam 120.00 saat (Minumum 50 Saat) teorik bilgi eğitimi verilmektedir.
 
PPL (A) kursu 35.00 saat Ç.K. (Öğretmen Pilot ile), 10.00 saat yalnız (S/S Dahil)  uçuş olmak üzere toplam mimunum 45.00 (gece uçuşu hariç) saattir.

Gece uçuşu isteğe bağlıdır.
 
Tüm bu eğitimlerin sonunda Sivil Havacılık tarafından  1.uçuş kontrolü 2. yazılı sınav  ve ICAO level ( Macaristan'da Mecburidir)  girilir ve başarılı olduktan sonra lisans alınır.
 
PPL lisansı alabilmek için gerekli şartlar nelerdir?
 
1. 17 yaşından gün almış olmak,
2. En az Lise veya dengi okul mezunu olmak.
 
PPL lisansı yetenek testi nedir?
 
PPL lisansı alınabilmesi için yazılı sınav haricinde geçilmesi gereken bir uygulama sınavıdır.
 
Yetenek testinde adaydan;
1. Uçağı limitleri dahilinde idare edebilmesi,
2. Tüm manevraları düzgün ve tam olarak tamamlayabilmesi,
3. İyi bir havacı olarak doğru karar verebilmesi,
4. Havacılık bilgisini uygulayabilmesi,
5. Bir prosedür ya da manevranın sonucunun başarılı olacağına şüphe bırakmayacak şekilde her zaman uçağın kontrolünü elinde tutması beklenir.

Fiyata Dahil PPL Eğitimi içeriği şunlardan oluşmaktadır.

 1. PPL Teori E-Book - ( TR-ING)
 2. 3 ay PPL Easa Soru Bankası Erişimi
 3. 45 Saat Pratik Uçuş Eğitimi ( 35 saat öğretmen eğitimi -10 saat yalnız uçuş Eğitimi)
 4. 1.5 Saat Kontrol Uçuşu İçin Uçak Kirası Bu Fiyata Dahildir.BONUS ( Examinere ödenen ücret değildir)

Ödeme Planı.

 1. Deposito 1000€- Kaydınız ve resmi işlemleriniz için zorunludur.
 2. Okula varışta 2750€ ilk ödeme 
 3. 20-25.ci Saatlerde ikinci ödeme 2750€

Eğer extra uçuşunuz olursa yapılan Uçuş Saati X  6500/45 Ücret Ödenir

PPL eğitiminde yapılan anlaşma 45 Saat Pratik Uçuş Eğitimi  veya 45 Saat Uçuş Eğitimi + Kontrol Uçuşunu İçerir.

Extra Giderler Ortalama: 760€ 

 1. ICAO Level Exam - Ortalama sınav ücreti  (90 € - 110 €) ve farklı ülkelerde (130 € - 170 €) civarında olacaktır
 2. Class 2 Medical  (70 €)Class 1 Medical (150 €)
 3. PPL Teori  Sınav Ücreti 18.000 HUF (60 €) CAA Fee
 4. PPL Kontrol Uçuşu  14.000 HUF (50 €) CAA Fee
 5. Logbook Jeppeson (40 €)
 6. VFR Havacılık Haritası  (20 €)
 7. Icao Level Sonuç PPL Lisansa İşleme Ücreti 18.000 HUF (60 €)
 8. Kontrol Uçuş Hocası Ücreti  (150 €)
 9. Kontrol Uçuş İçin 1.5 Saat Uçak Kirası (200 €)

Extra Deposito: 200€ -300€  Bunu bazı okullar uygular bazıları uygulamaz, ancak ekonomik olarak tedarikli olmanız tavsiye edilir.

 1. Kulaklık ( Head SET) - Head Set , kişisel bir ekipmandır. Daha öncesinde okullar sunuyordu ancak artık ya satın alacaksınız yada arkadaşınızınkini kullanırsınız.Bu konuda okullar uygun fiyat sunabilir sizlerde araştırabilirsiniz
 2. Knee Board- Kullanım süresince sizlere zimmetlenir bozulursa ücreti depositonuzdan tahsil edilir
 3. Harita - Kullanım süresince sizlere zimmetlenir bozulursa ücreti depositonuzdan tahsil edilir.

MULTIFLY : Son dönemlerde iyi bir çıkış yakalamış olan bir okul. Daha öncesinde BAJA LHEC AIRPORT/ ÉRSEKCSANÁD ‘da eğitimlerine devam ederken,  yetersiz imkanlar ve talebi karşılamak için 2018 Eylül / Ekim aylarında radikal bir karar alarak LHOY AIRPORT / OCSÉNY ‘ye taşındı. 

Uçak Sayısı: 9 Adet Cessna 150/152, 1 Adet C172, 2 Adet TB9/Tb10, 2 Adet Tb20 Komplex Uçak,2 Adet C310 Çift Motor olmak üzere toplam 16 uçak ile hizmet vermektedir. Ayrıca Tek Motor IR eğitimi için EASA Aproved Simulator PÉCS-POGÁNY AIRPORT ‘ta hizmet vermektedir.

Uçak Bakım: Kendine ait Camo yetkisi ile tüm uçak bakımlarını kendi hangarında, kendi bakım ekibi ile yapmaktadır.

Öğretmen Sayısı: 5 Macar PPL Full Time, 1 Polonyalı Full Time, 5 Türk Full Time, 5 Part Time olmak üzere; toplam 16 öğretmen (11 Full Time ve 5 part time) mevcuttur. 3 Full Time IR ve 2 Part Time Macar olmak üzere IR/CPL/MEP öğretmeni mevcuttur.

Konaklama: Toplam 8 odalı 2 şer kişillik pansiyon tarzı gecelik 10€ ya konaklama sunmaktadır. Ayrıca 4 er kişilik 6 adet Bungalov Evlerde yatak ücreti olarak 10€ ya konaklama hizmeti sunmaktadır. Toplam 30-32 kişiye aynı anda konaklama hizmeti sunabilmektedir. Konaklama konusunda değişik lokasyonlarda ev kiralayabilir veya başka konaklama imkanlarına göz atabilirsiniz. https://www.eurasiapilot.com/sss_kategori/50/konaklama

Ulaşım: Havaalanı içinde konaklama mevcut olduğu için eğer ki okul bünyesinde konaklarsanız ulaşım için araç ihtiyacı duymazsınız. Ancak ilk Budapeşte / Ocseny gelişte otobüs veya tren kullanmak zorunda kalırsınız. 3-4 kişi bir arada araba kiralayarak yakın yerlere yeme içme ve alışveriş gibi işlerinizde konfor sağlayabilirsiniz. Ulaşım le ilgili SSS bakıp daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz https://www.eurasiapilot.com/sss_kategori/52/ulasim 

Yeme/İçme: Havaalanında var olan küçük bir restaurantta kahvaltı ve öğle yemeği sunuluyor. Akşam yemeği için Szekszárd’da birkaç restaurant ve MC Donalds tarzı yerler mevcut.Yeme içme konusunda sık sorulan sorular sizlere başka fikirlerde verebilir. https://www.eurasiapilot.com/sss_kategori/51/yeme-icme 

Eurasiapilot Olarak Okul İçin Görüşümüz: En iyi fiyatı şu anda bu okul sunmaktadır, 45 Saat Cessna 150/152+ Kontrol Uçuşu ile PPL Ücreti 6500€  ‘ya denk gelmektedir. Kendine ait Bakım Yetkisi mevcut olup, 2018 itibari ile kaliteyi artırma kararı alarak değişim yakalamaya çalışmaktadır. Fiyat ve eğitim anlamında tecrübeli öğretmenleri ile bazı konularda çok daha fazla Flexibil bir ekip diyebiliriz. Ayrıca 5 yeni Türk öğretmen ile kendi dilinde basic eğitim almak için doğru bir seçim. Eğer İngilizce ve yeteneklerinizin çok iyi olmadığını ve zamanla yapabileceğinizi düşünüyorsanız bu okul doğru bir seçimdir. Bazı aksaklıklar çıkabilir ama okul sahibi iyi niyetli olarak çözmek için elinden geleni yapmaktadır. Son dönemlerde sorun yaşamadığımız ve öğrencilerin de mutlu ayrıldıkları bir okul haline gelmiştir.