PIC / MULTIFLY

100 Saat Cessna 150 PIC Uçuşu

All

Sorumlu pilot (PIC), uçuş esnasında herhangi bir hava taşıtının (kokpit içinden) idaresinden ve emniyetinden öncelikli olarak sorumlu pilot. PIC kısaltması İngilizce pilot in command kavramının akronimidir. Askerî uçuşlarda uçak komutanı kavramı kullanılır. Uçak komutanı kavramı zaman zaman sivil uçuşlarda da sorumlu pilot anlamında kullanılır..

Eğitim hayatınızın büyük ve en pahalı evrlerinden birini oluşturan ve avrupada Time Building olarak adlandırılan bu uçuşlar sizin sorumlu pilot olarak tecrübe edinmenizi hedefler ... Bu uçuşlar Türkiye'de ki  eğitim kurumlarının öğrenci yükü veya uçak azlığı nedeniyle günlük max : 1-2 saat gibi bir süre sizlere tahsiz edilebilir .. Süre ve ekonomi anlamında  bu uçuşlarınızı  okulumuz da  günde 5-6 saat garanti ederek ( Fizyolojik Durumunuz Ugunsa) kısa sürede tamamlayabilirsiniz.  

Ayrıca Türkiye'de PIC uçuşlarınızda sizler hala öğrenci kabul edildiğiniz için yanınızda eşinizi dostunuzu veya arkdaşınızı uçurmanıza pek izin verilmez. Elinde PPL yetkisi olan herkes PİLOT'dur ve dilediği zaman class rate i olduğu uçağı tek seferde 15 günden fazla olmamak kaydı ve ticari amaç gütmeden kiralayabilir istediği gibi uçabilir..  Bu kısaca PIC uçuşlarınızda  yalnız uçmak zorunda değilsiniz , kiraladığınız uçağın kapasitesi kadr arkadaşınızla uçabilirsiniz .. " Sizler B sınıfı ehliyetinizle aldığınız veya kiraladığınız araçla yalnızmı seyaht etmek zorundasınız ,,

1 Ocak 2016 itibariyle Macaristan Sivil Havacılığının almış olduğu karar ile  3.cü bir ülkeden alınmış PPL lisansı (JAA Türkiye Lisansı bu kapsamdadır ) tüm Macaristan hava sahasında ki uçuşlar için ICAO LEVEL sınavı zorunluğu getirilmiş olup MECBURİDİR. Bu süreçte ingilizce seviyesi ICAO level sınavı almak çin yeterli olmayan öğrenciler için EASA Lisanslı bir Safety Pilot ile uçabilir ... Safety Pilot ve Ücretleri için iletişime geçebilirsiniz.

PIC uçuşları toplam 90 Saat olarak planlanır ve  farklı 2 meydanda 2 farklı ödeme yöntemi ile yapılır 10 Saat lik paketler halinde ve 30 ar saatlik paketler halinde gerçekleştirilir .Ancak IR eğitiminizde Simulator kulanacaksanız yapmış olduğunuzun sim eğitimindeki total uçuş saatinin sadece 5 saatini CPL için kullanabilirsiniz. Bundan dolayı PIC uçusunuz 90 değil 105 olmalıdır bilginize.

Normal Şartlarda PIC Planlaması  Aşağıdaki Gibi Planlanırsa en Verimli Olduğu Ay Olacaktır .Örnek 4 Nisan (Pazartesi) başladığınızı düşünürsek 

  1. .Hafta   Pazartesi-Cumartesi  6 Gün x 6 Saat Toplam = 36 Saat Pazar OFF  4-9 Nisan 
  2. .Hafta   Pazartesi-Cumartesi  6 Gün x 6 Saat Toplam = 36 Saat Pazar OFF  11-16 Nisan
  3. .Hafta   Pazartesi-Çarşamba  3 Gün x 6 Saat Toplam = 18 Saat Perşembe  18-20 Nisan

3 Nisan'da geldiğinizi düşünürsek ve 21 Nisan 'da ayrıldığınızı düşünürsek TOPLAM 90 Saat PIC uçuşunuzu 18 Günde tamamlayabilirsiniz. Ancak bu süre siz ve hava durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir bunu unutmayınız..

( Normal Şartlarda PPL sahibi olan ortalama 45 -50 saat uçuşu olan bir arkadaş  günde 6 saatlik uçuşta çok yorulacaktır ..Bu konuda herkesin  fiziksel ve ruhen bu eğitime kendini hazırlayıp gelmesini tavsiye ederim ..

Saatlik ücreti 100€ olup kaç saat uçarsanız onu ödersiniz. Konaklama gecelik yatak ücreti 10€ .

Safety pilot ücreti bazı okullarda fiyatlara dahilken bazı okullarda dahil değildir.Bu konuda lütfen sorunuz. Ayrıca vize problemniz varsa seçenekler arasında Sırbistan ve Türkiye portföyümüze girdi.

MULTIFLY : Son dönemlerde iyi bir çıkış yakalamış olan bir okul. Daha öncesinde BAJA LHEC AIRPORT/ ÉRSEKCSANÁD ‘da eğitimlerine devam ederken,  yetersiz imkanlar ve talebi karşılamak için 2018 Eylül / Ekim aylarında radikal bir karar alarak LHOY AIRPORT / OCSÉNY ‘ye taşındı. 

Uçak Sayısı: 9 Adet Cessna 150/152, 1 Adet C172, 2 Adet TB9/Tb10, 2 Adet Tb20 Komplex Uçak,2 Adet C310 Çift Motor olmak üzere toplam 16 uçak ile hizmet vermektedir. Ayrıca Tek Motor IR eğitimi için EASA Aproved Simulator PÉCS-POGÁNY AIRPORT ‘ta hizmet vermektedir.

Uçak Bakım: Kendine ait Camo yetkisi ile tüm uçak bakımlarını kendi hangarında, kendi bakım ekibi ile yapmaktadır.

Öğretmen Sayısı: 5 Macar PPL Full Time, 1 Polonyalı Full Time, 5 Türk Full Time, 5 Part Time olmak üzere; toplam 16 öğretmen (11 Full Time ve 5 part time) mevcuttur. 3 Full Time IR ve 2 Part Time Macar olmak üzere IR/CPL/MEP öğretmeni mevcuttur.

Konaklama: Toplam 8 odalı 2 şer kişillik pansiyon tarzı gecelik 10€ ya konaklama sunmaktadır. Ayrıca 4 er kişilik 6 adet Bungalov Evlerde yatak ücreti olarak 10€ ya konaklama hizmeti sunmaktadır. Toplam 30-32 kişiye aynı anda konaklama hizmeti sunabilmektedir. Konaklama konusunda değişik lokasyonlarda ev kiralayabilir veya başka konaklama imkanlarına göz atabilirsiniz. https://www.eurasiapilot.com/sss_kategori/50/konaklama

Ulaşım: Havaalanı içinde konaklama mevcut olduğu için eğer ki okul bünyesinde konaklarsanız ulaşım için araç ihtiyacı duymazsınız. Ancak ilk Budapeşte / Ocseny gelişte otobüs veya tren kullanmak zorunda kalırsınız. 3-4 kişi bir arada araba kiralayarak yakın yerlere yeme içme ve alışveriş gibi işlerinizde konfor sağlayabilirsiniz. Ulaşım le ilgili SSS bakıp daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz https://www.eurasiapilot.com/sss_kategori/52/ulasim 

Yeme/İçme: Havaalanında var olan küçük bir restaurantta kahvaltı ve öğle yemeği sunuluyor. Akşam yemeği için Szekszárd’da birkaç restaurant ve MC Donalds tarzı yerler mevcut.Yeme içme konusunda sık sorulan sorular sizlere başka fikirlerde verebilir. https://www.eurasiapilot.com/sss_kategori/51/yeme-icme 

Eurasiapilot Olarak Okul İçin Görüşümüz: En iyi fiyatı şu anda bu okul sunmaktadır, 45 Saat Cessna 150/152+ Kontrol Uçuşu ile PPL Ücreti 6500€  ‘ya denk gelmektedir. Kendine ait Bakım Yetkisi mevcut olup, 2018 itibari ile kaliteyi artırma kararı alarak değişim yakalamaya çalışmaktadır. Fiyat ve eğitim anlamında tecrübeli öğretmenleri ile bazı konularda çok daha fazla Flexibil bir ekip diyebiliriz. Ayrıca 5 yeni Türk öğretmen ile kendi dilinde basic eğitim almak için doğru bir seçim. Eğer İngilizce ve yeteneklerinizin çok iyi olmadığını ve zamanla yapabileceğinizi düşünüyorsanız bu okul doğru bir seçimdir. Bazı aksaklıklar çıkabilir ama okul sahibi iyi niyetli olarak çözmek için elinden geleni yapmaktadır. Son dönemlerde sorun yaşamadığımız ve öğrencilerin de mutlu ayrıldıkları bir okul haline gelmiştir.