Gideceğimiz ülkede toplu taşıma imkanları nelerdir? Hangi otobüs nereye gider nasıl öğrenebiliriz?

Frequently Asked Questions

Budapeşte merkez’de toplu taşıma Budapeşte Toplu Taşıma Merkezi (BKK) tarafından koordine edilmektedir. Bu merkezin irtibat büroları Rumbach Center, Ferenz List Uluslararası Havaalanı 2A ve 2B Terminalleri, Ferenz Déak Meydanı, 4 numaralı Metro Kelenföld Tren İstasyonu ve 4 numaralı Metro Keleti İstasyonu’nda bulunmaktadır.

Toplu taşıma güzargahları ve saatlerine online olarak ulaşabileceğiniz ya da bu bilgileri pdf dosyası olarak indirebileceğiniz site: 

https://bkk.hu/en/timetables/

Bu internet sitesinde ayrıca toplu taşımaya ilişkin pek çok haritayı da inceleyebilirsiniz: https://bkk.hu/en/maps/

Yeni başlayanlar için sehri bir canlı olarak tasvir etmek suretiyle tüm ulaşım ağları hakkında bir fikir sahibi olmak daha kolaydır. Bize göre Budapeşte isimli bu canlının omurgası Metro ağıdır. Metro sizlerin daha hızlı ve kolay bir şekilde hem kuzeyden güneye (hat 3) hem de doğudan batıya (hat 2) gitmenize olanak sağlayan 4 hatta sahiptir.

Metro 1 hatti Budapeşte’deki tüm hatların en eskisi ve de dünyanın en eski ikinci yeraltı ağır metro olma özelliğini korumaktadır. 1896 yılından beri işleyen bu hat, Vörösmarty Tér (Meydanı) ve Mexikói út (Caddesini) birbirine bağlamaktadır. Ayni zamanda kıta Avrupası’ndaki ilk metro hattının hikayesini sizlere sunan bir yeraltı müzesine de sahiptir. Günümüzde 1 numaralı metro hattı, merkezdeki bir noktadan diğerine gitmek isteyen turistler tarafından sıkça kullanılmaktadır ve şehrin kültürel mirası olması özelliğinden daha öte bir işleve sahiptir. En yeni metro hattı ise 2014 yılında açılmış olup Kelenföld Tren İstasyonu ile Keleti pályaudvar (Doğu Tren İstasyonu) arasında köprü görevini görmektedir. Bu durakların ikisi de uluslararası mimarlık ödülü kazanmıştır. Metro ağının asıl kalbi ise Hat 1, Hat 2 ve Hat 3’ ün buluştuğu nokta olan "Deák Ferenc tér" dir.

Macar metro ve banliyö hatlarını gösteren harita için: https://www.bkk.hu/apps/docs/terkep/metro.pdf

Şehir içi toplu taşıma için sunulan farklı bilet türleri ve bilet satış makineleri hakkinda gerekli bilgiler ile BKK tarafından sunulan farklı hizmetlere aşağıdaki sitelerden ulaşabilirsiniz: 

  1. https://bkk.hu/en/tickets-and-passes/prices/
  2. https://www.bkk.hu/automata/
  3. https://www.bkv.hu/en/special_services/?/en/special_services/