How to take the exam in Poland with the ATPL Theory course from other EASA countries, How long does it take?

Frequently Asked Questions

Öncelikle POLONYA'da sınava girmek istenilmesinin başlıca sebepleri Sınav ücreti ve 1 Oturumun 10 iş günü olmasıdır. Bunun yanında 40 Bilgisayar , aynı gün içinde sınav dan çıkan ve boşalan yerlerin tekrar sınava alınabiliyor olması pozitif yönleridir.

1-Sınav ücreti 1068 Zloti ve bu para CAA binasındaki Müşteri Hizmetleri kısmında yatırılıyor. Ancak bu ödemeyi  EURO hesabınızdan gönderirseniz  bankanın kur farklılığını dikkate alıp 5-10 euro fazla gondermenizi tavsıye ederim . (Bu işin en kolay kısmı ya bir aracı kullanmak yada sınava giden biri ile bu ödeme meblasını rica edip yatırmasını istemek.Bu konudaki organizasyon tamamen size ait ama bende elimden geleni yapıyorum) Ayrıca tek sefer ödenen bu sınav ücreti alınan derslerde tekrar eden ödeme yok yani 14 derse 4er seferde girseniz 1068 Zloti ye ATPL ie bitirmiş olursunuz. Bu ödemeyi ya sınava giden biri ile gönderipyatırtabilir yada kendiniz Swift yolu ile Polonya CAA hesabına aktarabilirsiniz.

Banka hesabı:

  • Bank Handlowy
  • IBAN : PL 77 1030 1508 0000 0005 5003 5049
  • Dzielnica Wlochy m. St. Warszawy al
  • krakowska 257 02 133 warszawa

2-Oturumlar genelde ayların 2.ci haftası ilk SALI günü başlar ve takip eden 2.ci hafta CUMA günü sona erer. Hafta sonu sınav olmaz  10 iş günü geçsede 9 iş günü sınav var.Bilginiz olsun. Booking yapılmayan sınavlara girmek isterseniz gidip CAA e  beklerseniz ve 40 PC den boşalan olursa görevliden sınava girmeyi isteyebilirsiniz. Ayrıca  ZAMAN kavramı  önemli  Örn: METEO 2 saat ve MASS BAlance 1 saat 3 saat olması gerekıyor sen 12 den sonra girip de 4 ders istersen bunu  Avrupalı algılamaz anlayamaz ve sana kopyacı gözü ile bakar. Avrupalı lar çalışarak bizler ezeberleyerek geçiyoruz. Bunu kimse inkar etmıyor ama rakamlara kadar ezberleneceğine kimse ihtimal vermiyor.Bu da sizin kopyamı çekiyorsunuz diye başınızda beklemelerine , sizi sorgulamalarına sebep oluyor . Lütfen 5-10 dk d sınav yapıp çıkmayın daha nasıl izah edilir bilmiyorum .

3-Bu sınavlara başvurabilmeniz iiçin ATPL teori dersiniz 650 saat ve bunu hiç bir akıl 1-2 ayda bittiğini kabul etmez,edemez. İnsan faktörü ders çalışmaya maksimum 8 saat dayanır siz belki 16 saat çalışıyorsunuz ama olması gereken standartlar  Minumum 5 aydır ve 5 ay sonra siz 650 Saat + Home Examleri yapıp eğitim bitirme belgesi alabilirsiniz. Okuldan alınan eğitim bitirme belgesi 14 DERS için olmalıdır yani tüm dersler bitmeden ne belge nede POLONYA sizi sınava kabul eder. Eğitim bitirme belgenizi ISLAK imzalı ve aynı zamanda ATO tarafından POLONYA CAA'e confirm edilmesi gerekiyor. Okul tarafından dilediğiniz bir adres yada posta ile ISLAK imzalı eğitim bitirme belgeniz POLONYA CAA müşteri hzmetlerine gönderilebilir. ( Bu konuda ya TR ye gelir sınava giden biri ile elden gonderirsiniz yada OKUL Posta ile sende diğer evrakları posta ile gonderebilirsin. Posta sürecinde yşanaılacak aksaklıklar kendi sorumluluğunuzda unutmayın.( Önceden bir aracı arkadaş vardı ve işler kolay yürütüyorduk ama şimdi yok bu konuda herkes kendi çözümünü üretmek zorunda unutmayın)

4-Artık Para Ödeme işini banka yada giden biri ile çözdünüz, ATPL bitirme sertikanızda okul tarafından size yada Polonya Sivil Havacılığına gönderildiğini varsayarsak son iş ATPL sınav başvuru formunun ISLAK imzalı olarak Polonya Sivil Havacılığına ulaştırılması gerekiyor. Bu formu ya sınava giden biri ile yada posta yolu ile ulaştırabilirsiniz.Posta yolu ile ulaştırmak isterseniz aşağıdaki adres ve bilgilere göre gönderin,not kısmınada blgi ekleyin. Bu formla beraber PPL lisansınız arkalı önlü, Medikal Sertikanız Arkalı önlü ve Pasaportunuzunda iletilmesi gerekiyor.Çıktı alıp formla birlikte gönderilmesi gerekiyor .

POLONYA SİVİL HAVACILIĞI TEORİ SINAV BİLGİLENDİRMELERİ -SINAV TARİHLERİ VE DUYURULAR İÇİN LÜTFEN AŞAĞIDAKİ LİNKİ ZİYARET EDİNİZ.

https://www.ulc.gov.pl/en/aviation-personnel/aviation-examination-commission/2478-theoretical-exams

Receiver: Poland CAA Customer Service Point and Post Room

  • Address: 2 Marcina Flisa street 02-247 Warsaw Mazowiecki Polska/Poland
  • CAA Call Center: +48 22 520 72 00
  • Email: kancelaria@ulc.gov.pl
  • Note: Attention, ATPL Theory Department & Personnel Licensing Department Joanna Rustecka & Anna Matusiak
  • Cadet Names:

Özet: Okuldan ATPL bitirme sertifikası alınır ( ISLAK İMZALI ŞART) , ATPL başvuru formu doldurulur ( ISLAK İMZALI ŞART) , Sınav parası yatırılır, PPL,Pasaport ve Medikal kopyaları ile başvuru yapılır.

Uyarı: Polonya'da sınava girecek olan arkadaşların bu sürecin takibinde ne benim ne de okulun bir sorumluluğu olmadığını TEKRAR HATIRLATMAK isterim.

POLONYA EVRAK SÜRECİ EN AZ 1-1.5 AY SÜRER BUNU GÖZ ÖNÜNE ALIN VE AYRICA POLONYADAN SINAV GİRİŞİ İÇİN PIN GELENE KADAR BILET ALMAYIN. ATPL TEORİ BİTİRME KONFİRMASYONU POLANYA CAA İLE ATPL TEORİ ALDIĞINIZ OKUL ARASINDA , LİSANSINIZ POLONYA CAA İLE LİSANS ALDIĞINIZ ÜLKE CAA İLE KONFİRMASYON YAPILACAĞI İÇİN İŞLEMLER BEKLENENDEN UZUN SÜREBİLİR BUNA HAZIRLIKLI OLUNUZ