Vize sürecinde nasıl evrak hazırlamalıyım

Frequently Asked Questions

PPL öğrencisi olarak ilk defa vizeye başvuru yapıyorsanız;

 1. Size gonderilen sözlşemeyi imzaladıktan sonra  RESMI EVRAK olarak sözleşmenizide ekleyin.
 2. Deposito ödemesinin orjnalini muhafaza edip kopyasını sunun ( Görüşmeye çağırdıklarında orjinalini yanınızda gösterirsiniz)
 3. Okuldan size ödeme ile ilglii bir alındı makbuzu veya düzenlenmiş evrakı sunun.
 4. Size gelen Davetiyeyi sunun. Ben okula bilgi vermiş olmama rağmen evrakın okul tarafından düzenlendiğini teyit etmesi için okul tarafından Ankara yada  İstanbul konsolosluğuna davetyenin mail ortamında gonderilmesini talep edin . (Sizlere daha önceden de yetkililerin emaillerive iletşim numaraları paylaşılmış olmasına rağmen adınıza hazırlanan evrakların okula gönderildiği mailde email adresleri yer alıyor. )
 5. E-Hivital hesabınızın kişisel bilgilerinizin yer aldığı https://ehivatal.nkh.gov.hu/aviation/client/Account/Details  sayfasının ekran gorunstunu çıktı alın yada adınıza hesap oluşturulduğunda gelen emailin çıktısını ekleyin ( Hem macarca -hem İngilizce) uygun olacaktır.
 6. Ehivital ehsabınızdan eğer ki sınav tarihi aldıysanız o sınav tarihlerinizin de ekran görüntüsünü alın ve yazdırın.
 7. Niyet Mektubu - Bu işin sırrı bu olsa gerek artık. Sizin adamlar Plotaj eğitimi almaya gititğinzi ikna olması gerekiyor. Peki nedir bu niyet mektubu?
  Size vizeyi verecek olanlar, eğitiminizi tamamladıktan sonra, sizin ülkenize geri dönüş yapacağınızdan, orada kalmanın yollarını aramayacağınızdan emin olmak istiyorlar. Bu yüzden onlara geri döneceğinize, geri dönmek zorunda olduğunuza dair net doneler vermeniz gerekiyor. Sizi sizden daha iyi tanıyan ve bu konuda sizi daha iyi anlatacak biri yok bundan dolayı kendiniz tanıtın,neden bu şe girmek için kara verdiğinizi ve eğitim sonunda nerede yaşamak istediğinizi vs .Eğitim fiyatları vs aklınızda onalrı inandıracağına inandığını güzel ibir mektup kaleme alın.( Eğerki ki güzel bir yazı harlarsanız da benimle paylaşın fakrlı fikirlerden bir tane hazılayayım)
 8. Eğer eğitime devam edıyorsanız -PPL-CPL lisansınızı,logbook sayfalarını,Medikal Lsiansınızda ekleyin.Ödenmiş sınav ücretleri ,skill test ücretleri dahil ne kadar Macaristanla ilgili evrak varsa ekleyin.
 9. Eğer varsa elinizde herhangi bir DİL belegesi varsa ekleyin.
 10. Kalan eğimleri kendi kişisel gelirinizle mi yoksa aileniz mi sizi destekleyecek bilgi verin . 
 11. KISACASI ben sizin ülkenize ILTİCA etmiyorum yada ORADA kalmmayacağım diye inandırın.
 12. Başvurunuzu eğer İstanbul dışında  yaşıyorsanız ANKARA dan yapmanız daha kolay ve hızlı sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Vize konusunda BU İŞ KİŞİSEL DURUMUNUZLA ilgili olduğu için iyi bir hazırlık yapınız lütfen .Ayrıca Vize konusu alıp alamama konusunda okulun ve benim herhangi bir yardımım yada dahlim söz konusu değildir. Vize kişiye özel verilen bir süreçtir. Vize almanız ve eğitime gelebilmeniz için okula imzaya ihtiyacınız olan evraklar sizde dahil olmak üzere okula gönderildi.( Size evraklar bilgi amaçlı olarak gönderildi-İmzadan gelen evraklar sunulmalı)

Macaristan Vizesi İle ilgili  yetkili aracı kurum: http://www.as-visa.com/